BHS Monthly Calendar for January
Dec 28, 2011 | 1392 views | 0 0 comments | 12 12 recommendations | email to a friend | print
Jan. 1 – Sunday: New Year’s Day

2 – Monday: School closed; Swimming – Kearny (A), 4 p.m.

3 – Tuesday: B. Basketball – Ferris (H), 5:30 p.m.; G. Basketball – Ferris (A), 5:30 p.m.

4 – Wednesday: B. Wrestling – Hudson Catholic (H), 6 p.m.

5 – Thursday: B. Bowling – St. Peter’s Prep (A), 3:30 p.m.; G. Bowling – Position (H), 3:30 p.m.; B. Swimming – St. Peter’s Prep (H), 4 p.m.; G. Swimming – St. Dominic’s (H), 4 p.m.; B. Basketball – Kearny (H), 5:30 p.m.; G. Basketball – Kearny (A), 5:30 p.m.

6 – Friday: Indoor Track – JC Armory (A), 4 p.m.; B. Ice Hockey – Woodbridge (H), 7:15 p.m.

7 – Saturday: B. Wrestling – Quad at Tri Match (A), 9 a.m.; G. Basketball – Phillipsburg (H), 12 p.m.; B. Basketball – Elizabeth (H), 1 p.m.

8 – Sunday: B. Wrestling – Manhattan Torah Tournament (A), 9 a.m.; B. Ice Hockey – Dumont (A), 5 p.m.

9 – Monday: Bowling – Snyder (H), 3:30 p.m.; Fencing – St. Peter’s Prep (H), TBA.

10 – Tuesday: Assembly schedule; Swimming – Dickinson (H), 4 p.m.; Indoor Track – Hudson County Relays (A), 4 p.m.; B. Basketball – University (A), 5:30 p.m.; G. Basketball – McNair (H), 5:30 p.m.

12 – Thursday: Bowling – Lincoln (H), 3:30 p.m.; Swimming – Ferris (A), 4 p.m.; G. Basketball – Lincoln (H), 6 p.m.; B. Basketball – Lincoln (A), 7 p.m.

13 – Friday: Assembly schedule – Junior Rings.

14 – Saturday: B. Wrestling – Kinnelon Colt Classic (A), 9 a.m.; G. Basketball – Randolph (A), 2 p.m.

15 – Sunday: G. Basketball – Raider Challenge St. Mary’s HS (A), 12 p.m.

16 – Monday: School closed – Martin Luther King Jr. Day; B. Basketball – MLK Classic – Sparta (A), 1 p.m.; G. Swimming – Kearny (A), 4 p.m.; C. Track – Garfield Shot Put (A), 6 p.m.

17 – Tuesday: B. Basketball – Dickinson (H), 5:30 p.m.; G. Basketball – Dickinson (A), 5:30 p.m.; Junior Ring Sale, 6 to 7 p.m. in BHS Library.

18 – Wednesday: Indoor Track – Ridgewood Winter Games Rockland CC (A), 4 p.m.

19 – Thursday: Junior Ring Orders, Pds. 4 to 6 in North Café; Bowling – Marist (H), 3:30 p.m.; G. Basketball – Holy Family (H), 5:30 p.m.

20 – Friday: W. Languages/Art/Music/Bus./Technology quarterlies; Junior Ring Orders, Pds. 4 to 6 in North Café; C. Indoor Track – Gill Reid (A), 4 p.m.; B. Ice Hockey – Paramus Catholic (H), 7:15 p.m.

21 – Saturday: C. Fencing- Bernards (H), TBA; B. Wrestling – Pequannock Duals (A), 9 a.m.; B. Ice Hockey – Hunterdon Regional (A), 4 p.m.

22 – Sunday: B. Basketball – Raider Challenge Pathways College Prep (A), 3:15 p.m.; G. Basketball – Ray Long Classic Wardlaw Hartridge (A), 4:15 p.m.

23 – Monday: English and science quarterlies; Bowling – Kearny (H), 3:30 p.m.; Swimming – Union City (H), 4:30 p.m.; C. Indoor Track – Freshman Novice Meet (A), 4:30 p.m.

24 – Tuesday: Math and social studies quarterlies; Marking Pd. 2 Ends; G. Basketball – St. Anthony’s (H), 5:30 p.m.

26 – Thursday: Assembly schedule; Bowling – Position Week (H), 3:30 p.m.; Indoor Track – Ed Grand Inv. – JC Armory (A), 4 p.m.; G. Basketball – N. Bergen (H), 6 p.m.; B. Basketball – N. Bergen (A) 6 p.m.; BBOED Workshop, 6 p.m.; Public Mtg., 7:30 p.m.

27 – Friday: School closed - Staff Training Day; B. Ice Hockey – Pascack Valley (H), 7:15 p.m.

28 – Saturday: B. Wrestling – Hudson County Duals (A), 9 a.m.; B. Ice Hockey – Ridgewood (A), 8:45 p.m.

30 – Monday: Bowling – Position Week (H), 3:30 p.m.; Swimming – Hudson Catholic (H), 4 p.m.

31 – Tuesday: B. Basketball – Union City (H), 5:30 p.m.; G. Basketball – Union City (A), 7 p.m.

Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet